Wiele osób jest ciekawych, co oznacza termin "Przemysł 4.0", ponieważ jest on często używany w odniesieniu do nowych technologii. Jest to zasadniczo automatyzacja i komputeryzacja w świecie przemysłowym, bazująca na wcześniejszych osiągnięciach, które powstały od czasu pojawienia się komputera. Przemysł 4.0 nie jest jednym pojęciem. Najlepiej wyjaśnił to specjalista ds. technologii Daniel Burrus. Stwierdził on, że czwarta rewolucja przemysłowa to rozpowszechnienie technologii cyfrowej, która umożliwia ludziom i maszynom wydajną pracę.

 

DZIEWIĘĆ TECHNOLOGICZNYCH FILARÓW PRZEMYSŁU 4.0

Dziewięć kluczowych innowacji jest częścią czwartej rewolucji przemysłowej, która stanowi pomost pomiędzy światem cyfrowym i fizycznym.

  • Big Data i AI Analytics - Dane z wielu źródeł (maszyn, urządzeń itp.) są analizowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wyniki mogą być wykorzystane w produkcji, zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyce, zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa, projektowaniu, zaopatrzeniu, rozwoju i innych obszarach.
  • Integracja pozioma i pionowa - Integracja pozioma odnosi się do procesów, które są powiązane na określonej płaszczyźnie, np. na hali produkcyjnej. Integracja pionowa łączy wszystkie warstwy przedsiębiorstwa.
  • Chmura obliczeniowa - Jest to kluczowy nośnik czwartej rewolucji przemysłowej. Jest wykorzystywana przez Przemysł 4.0 do komunikacji i koordynacji.
  • Rzeczywistość rozszerzona (AR) - elementy generowane komputerowo, które są nakładane na rzeczywiste środowisko.
  • Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things - IIoT), czyli sieć cyfrowa złożona z połączonych ze sobą przedmiotów, które łączą się ze światem fizycznym, znana jest również jako Przemysłowy Internet Rzeczy. Należy zauważyć, że termin "Internet rzeczy", czasami jest używany zamiennie z pojęciem Przemysł 4.0.
  • Cyfrowy bliźniak - wirtualna symulacja maszyny, produktu, procesu lub systemu.

Także:

  • Druk przestrzenny 3D
  • Autonomiczne roboty
  • Cyberbezpieczeństwo


PRZEMYSŁ 4.0 W POLSCE

Według ostatnich raportów, 70% polskich firm wdrożyło lub planuje wdrożyć rozwiązania Przemysłu 4.0. Wiele firm może liczyć na wsparcie z funduszy unijnych dla pilotażowych działań w zakresie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Najbardziej chętni do korzystania z osiągnięć czwartej rewolucji przemysłowej są producenci maszyn, urządzeń, samochodów i sprzętu transportowego. Zaawansowane systemy informatyczne i robotyka to najpopularniejsze rozwiązania w Przemyśle 4.0. Problemem może być jednak często sztuczna inteligencja i technologie Big Data.

Bariery wdrożeniowe są wciąż problemem dla Przemysłu 4.0 w Polsce. Najczęstszą barierą jest opór ze strony użytkowników, na co często wskazują przedsiębiorstwa. Na drugim miejscu są kwestie finansowe.

Warto przeczytać